To top
19 Kor

Kryeministrja finlandeze ‘arratiset’ në Itali, nis pushimet në vilën e ‘preferuar’ të Berlusconit

“Kryeministrja e Finlandës Sana Marin ka zgjedhur të pushojë në një hotel SPA në Itali, dikur i ‘preferuar’ edhe nga Silvio Berlusconi”,shkruan The Times.

Kryeministrja 36-vjeçare është regjistruar në Villa Soligo, një vilë e shek. 18-të e vendosur në një zonë në rajonin Veneto të Italisë. Pas një pranverë të ngarkuar me sfida të ndryshme dhe përplasjeje duke sfiduar edhe presidentin rus Vladimir Putin, rreth anëtarësimit në NATO.

Sana Marin ka udhëtuar në Itali me partnerin e saj Markus Raikkonen, ndërsa kujtojmë se foto të saj në një festival muzikor Ruisrock në një ishull finlandez, u bënë virale.

Megjithatë pavarësisht ‘oreksit’ të Berlusconit për një jetë luksoze, hoteli i rikonstrukturuar së fundmi nuk është enklavë për super të pasurit, pasi për një natë një dhomë dyshe luksoze mund të kushtojë 202 euro.

Zonë është e përshtatshme dhe të jep mundësinë të lëvizësh me biçikletë nëpër vreshtat rrëzë Alpeve.

“Është një vend magjepsës në zemër të vendit që ka tërhequr edhe njerëz si Berlusconi apo edhe aktori Marcello Mastroianni”, ka thënë guvernatori i Venetos Luca Zaia.

“San Marin darkoi në restorantin e hotelit të drejtuar nga shefi i famshëm Tino Vettorello.

Prej kohësh udhëheqësit europianë kanë favorizuar Italnë për pushimet verore, mes tyre edhe ish-kancelarja Angela Merkel e cila vizitonte rregullisht ishin Ischia.