To top
19 Qer

Macron drejt humbjes së mazhorancës në Parlament

Në Francë po zhvillohej votimi për zgjedhjet parlamentare të raundit të dytë.

Duket se presidenti francez Emmanuel Macron ka humbur mazhorancën absolute në Parlament.

Ndërkohë një aleancë e majtë-gjelbër parashikohet të vijë e dyta, por edhe partia e ekstremit të djathtë të Marine Le Pen deri më tani ka rezultate të mira, shkruajnë mediat e huaja.

Macron kishte më shumë se 300 vende dhe mundi Bindshëm Tubimin Kombëtar të zonjës Le Pen në zgjedhjet presidenciale në prill.

 

Për të ruajtur shumicën e tij të plotë, atij i duheshin 289 vende, por parashikimi i së dielës prej rreth 210 deri në 250 vende është më i keq se sa çfarë prisnin ankuesit.

 

Aleanca e majtë-gjelbër e ekstremit të majtë Jean-Luc Mélenchon, e quajtur Nupes, do të fitojë 150 deri në 180 vende, ndërsa Rally Kombëtare e ekstremit të djathtë do të shkojë nga tetë vende në mes 80 dhe 100, thotë TF1 TV.