To top
4 Gus

Marylin Monroe një legjendë, 60 vite më parë vdiq diva e Hollywoodit

60 vjet më parë, në natën mes 4 dhe 5 gushtit, vdiq Marilyn Monroe. Ajo ishte vetëm 36 vjeç dhe dukej e destinuar për një karrierë të pandalshme. Ylli u gjet pajetë në një shtëpi në Los Anxhelos. Versioni zyrtar fliste për vetëvrasje të mundshme me një mbidozë medikamentesh, por misteri i vdekjes së Marilyn është ende i hapur dhe hipotezat janë të ndryshme, nga vrasja e porositur nga Robert Kennedy dhe e kryer nga Dr. Ralph Greenson, psikiatri i Marilyn, me një injeksion vdekjeprurës në vrasje të kryer nga mafia e Çikagos për t’u hakmarrë ndaj Kennedy-ve që kishin bërë luftë kundër tyre. Në çdo rast, atë natë ylli i Marilyn-it u shua për ta bërë atë përjetësisht në legjendë.

Bota u trondit deri në atë pikë sa një javë më vonë pati një rritje të vetëvrasjeve. Dhjetë vjet më vonë, Elton John i kushtoi vdekjes së saj këngën e famshme “Candle in the Wind”, një këngë e përshtatur më pas për të kujtuar Princeshën Diana në funeralin e saj.

Por Marilyn, 60 vjet më vonë, është ende me ne dhe mbetet një burim frymëzimi për yjet e sotëm. Kim Kardashian e evokoi atë në maj në Met Gala, ndërsa Venecia përgatit tapetin e kuq për “Bjondet”, riinterpretimi i dramave të saj të brendshme në një Hollywood që gllabëron pa mëshirë mitet e tij.

  • foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri foto galeri
  • foto galeri foto galeri
  • foto galeri foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri foto galeri
  • foto galeri foto galeri
  • foto galeri foto galeri

 

Për shumë njerëz ajo është vetëm një simbol, në të vërtetë “simbol” i seksit në një Amerikë ende larg revolucionit seksual. Por Marilyn nuk ishte vetëm kjo, siç tregohet nga libri i Joyce Carol Oates që frymëzoi filmin e Dominik. Vajza e traumatizuar e një nëne beqare, ajo arriti famë, por jo lumturinë, duke filluar nga dashuritë torturuese, si ato me Joe di Maggio dhe Arthur Miller, me të cilët Marilyn u divorcua një vit para vetëvrasjes së saj.

 

“60 vjet pas vdekjes së saj ajo vazhdon të jetë një personazh i famshëm i vlerësuar për koleksionistët, fansat dhe muzetë në mbarë botën,” tha Martin Nolan, drejtor i shtëpisë së ankandeve Julien në Los Angeles, i cili javën e kaluar shiti një kostum William Travilla, i cili kishte projektuar rekuizitën për gjashtë filma të Monroe-s, për më shumë se dyfishin e vlerësimit fillestar. Fustani më i famshëm, natyrisht, është “fustani i zhveshur”, i veshur për tre ose katër minuta – dhe ndoshta i dëmtuar – në tapetin e kuq të Met nga Kardashian. Aq i ngushtë sa ishte qepur për Marilyn në një dhomë të zhveshjes në Madison Square Garden për këngën “Happy Birthday Mr. President” për J.F. Kennedy me të cilin, u përfol atëherë, se kishte pasur një lidhje dy muaj më parë, në shtëpinë e Bing Crosby.