To top
7 Maj

Olti Curri: Rosela Gjylbegu me fjalorin e një fshesaxhije

“Vajze e urte siç te etiketojne ne opinion, qe e tille nuk je, se kam akoma ne vesh sharjet dhe ofendimet e tua qe as nje fshesaxhije te turnit te trete qe ka dy muaj pa marre rrogen, nuk ja lejon dinjiteti. E gjitha per nje koment (bloggerat kete pune kane, do i ndjek, do nuk i ndjek, per fustanin tend ne nje festival te RTSH-se.
Ti dhe vetem ti, ne lufte te perhereshme me kilet dhe me dietat, per te cilat ke folur publikisht, nuk duhet te etiketosh askend balene”.

Kështu shprehej në nje debat një prej gazetarëve dhe opinionistëve të njohur, Olti Curri për “kangtaren & diplomaten brilante”, Rosela Gjylbegu dhe njëherësh Drejtoreshën e Protokollit, në Shërbimin e Marrëdhënieve me Jashtë, pranë Institucionit më të rëndësishëm në vend siç është Kuvendi i Shqipërisë, ku ajo mban një post tejet delikat, duke qenë  fytyra e Kuvendit të Shqipërisë, gjuhë e cila përdoret dhe sot e kësaj dite pa i lëvizur, presjen nga Gjylbegu korridoreve të Kuvendit me vartësit dhe bashkpunëtorët në këtë institucion.

Mes këngëtares Rosela Gjylbegu dhe kantautorit Olti Curri ka pasur një debat të ashpër ne ato vite me fyerje dhe sharje në Facebook.

Shkak është bërë një koment i Gjylbegut  vend e pa vend, (siç atë e karakterizon), ku  shpreh rezerva për prezencën e Currit në panelin e jurisë te “Kënga Magjike” duke e cilësuar atë si “balenë” që bën kompetentin në të gjitha fushat.

Curri ia ka kthyer përgjigjen po në Facebook, ku e quajtur këngëtaren nga Shkodra si “derrkuc”. Ai gjithashtu i kujton kur “i lutej” për t’i shkruar një tekst kënge në fund e mbyll: “të fala mikut të familjes Arvizu”.

  • Debati:Rosela Gjylbegu: Po te pakte Sardi ka mbaru kompozicion moter eshte artist po ai balena aty që bën si kopetent në gjitha fushat e ska lene njeri pa share e ofenduar vetëm e vetëm për të marrë ca ” like ” e si del e keqja qe ka brenda vetes, ah mjere ne mjere ne … ne fakt juria gjykojne vetëm të rinjtë që marrin pjesë për herë të parë jo artistët …Olti Curri: (Komenti i meposhtem eshte bere nga Rosela Gjylbegu, nën statusin e një gazetareje, qe shfaqte rezervat e saj per pjesmarrjen e nje anetari ne jurine e perzgjedhjes se te rinjve ne Kenga magjike 2016.Objekti nuk isha une, apo juria ne pergjithesi, megjithate ish konkurentja e Etheve nepermjet nje epiteti qe nuk do shume mend te kuptohet, me therret mua ne kauze). Vajze e urte siç te etiketojne ne opinion, qe e tille nuk je, se kam akoma ne vesh sharjet dhe ofendimet e tua qe as nje fshesaxhije te turnit te trete qe ka dy muaj pa marre rrogen, nuk ja lejon dinjiteti. E gjitha per nje koment (bloggerat kete pune kane, do i ndjek, do nuk i ndjek, per fustanin tend ne nje festival te RTSH-se. Ti dhe vetem ti, ne lufte te perhereshme me kilet dhe me dietat, per te cilat ke folur publikisht, nuk duhet te etiketosh askend balene. Te ma kishte thene Ermonela Jaho, do me skuqej faqja edhe do vihesha ne siklet nga linjat e saj te prera dhe elegante.Por ti jo, se mjafton te kerkosh ne youtube nje foto tenden dhe duket sikur po hapet katalogu i fermes se derrkucave “Çufo topolaku” . Te prezantojne si kengetare e shkelqyer, por kete shkelqimin tone kur na e thone, nuk e marr vesh mire, kam frike se shkelqen nga yndyra.

Meqe i hyre lojes se permendjes se peshes, jam me i stervitur ne kete fushe, se shendeti im eshte tashme çeshtje kombetare, ndaj po te pergjigjem vetem per epitetin ne fjale.
Sa per pjesmarrjen time ne juri, nuk kam çfare te them, sinqerisht nuk di çfare te them, sepse e vendosi z. Gjebrea, nje njeri qe ka bere histori ne muzike dhe festivale.
Do thoja edhe dy fjale per nje nate qe kembengulje dhe me sillje Kejsin e embel ne tavoline qe te nderhynte te beje nje tekst kenge me mua…por me siguri do kesh harruar ose ke qene e pire duke pare mllefin ne koment.
Suksese dhe te fala mikut te familjes Arvizu…14449878_1491184760898972_1175766772807798089_ncurri