To top
13 Jan

Jeta e trazuar e Lisa Presley. Ndahet nga jeta në moshën 54-vjeçare!

Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i Elvisit, ka vdekur në moshën 54-vjeçare. Në një ese të shkruar pas vdekjes së djalit të saj, Lisa Marie Presley tha se ajo ishte përballur me “vdekjen, pikëllimin dhe humbjen” që në moshën nëntë vjeç, kur babai i saj, i konsideruar gjerësisht si ylli më i madh i rock and roll-it në histori, vdiq në moshë 42-vjeçare. Këngëtarja Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i legjendës së rock and roll-it, Elvis, ka vdekur, tha nëna e saj në një deklaratë. 54-vjeçarja pësoi një arrest kardiak në shtëpinë e saj në Calabasas, Kaliforni, mëngjesin e së enjtes.
Nëna e saj, Priscilla Presley, tha: “Me zemër të rëndë më duhet të ndaj lajmin shkatërrues që vajza ime e bukur Lisa Marie na ka lënë. Ajo ishte gruaja më e pasionuar, më e fortë dhe e dashur që kam njohur ndonjëherë.”

Skynews Lisa Marie Presley 6022140

Kjo pasoi një deklaratë të mëparshme në të cilën 77-vjeçarja u kërkoi njerëzve që “të mbanin atë dhe familjen në lutje”. Ajo tha se vajza e saj ishte dërguar me urgjencë në spital.
Ambulanca u thirr pak para orës 10:40 për një raport të një gruaje në arrest të plotë kardiak, sipas Craig Little, një zëdhënës i departamentit të zjarrit të qarkut të Los Anxhelosit (LA).Të dhënat e pronës tregojnë se Presley ishte rezident rreth 30 milje në veriperëndim të qendrës së LA.
Familja e Presley-t, duke përfshirë Priscilla dhe vajzën Riley Keough, u fotografuan jashtë një spitali në qytet përpara se të shpallej vdekja e saj.

Skynews Lisa Marie Presley 6022141

‘Shumë e vështirë për t’u përballuar’
John Travolta tha se “zemra e tij është” për familjen Presley.
“Lisa vogëlushe, më vjen shumë keq”, ka shkruar ai.
“Do të më mungosh, por e di që do të të shoh përsëri. Dashuria dhe zemra ime janë për Riley, Priscilla, Harper dhe Finley.”

Tom Hanks dhe Rita Wilson, të cilët kaluan kohë me Presley-n gjatë krijimit të filmit biografik të vitit 2022, Elvis, thanë se zemrat e tyre “u thyen” pas lajmit për vdekjen e saj.

Në një postim të gjatë në Instagram, Wilson tha: “Tom dhe unë kishim kaluar pak kohë me familjen gjatë turneut promovues të filmit Elvis. Lisa Marie ishte kaq e sinqertë dhe e drejtpërdrejtë, e pambrojtur, në një gjendje pritjeje për filmin”.

“Ajo foli me aq elokuencë për babain e saj, çfarë do të thoshte filmi për të, saqë ishte një festë për të atin. Ajo kishte me vete vajzat e saj të mrekullueshme Finley dhe Harper që na bënë të gjithëve të qeshnim.”

Këngëtarja e saj Diane Warren shprehu dhimbjen e saj për “lajmin e tmerrshëm”.
“Oh jo. Ky është një lajm kaq i tmerrshëm”, ka shkruar ajo.

“E gjithë bota po u dërgon dashuri dhe lutje fëmijëve të Priscilla dhe Lisa Marie tani.

“U dhashtë (forcë)”.

Nancy Sinatra, babai i së cilës Frank performoi me Elvisin disa herë, tha: “Herë pas here e gjej veten duke uruar shumë që të ketë një jetë të përtejme, dhe sonte është një nga ato herë.
Përndryshe asgjëja, zbrazëtia janë shumë të vështira për t’u përballuar.”

Skynews Elvis Presley Music 6022117

Ditët e fundit të Lisa Marie Presley
Vdekja e Presley-t erdhi vetëm dy ditë pasi ajo mori pjesë në Golden Globes në Beverly Hills, ku ajo festoi Austin Butler fituesin e aktorit më të mirë në një film dramatik për rolin e babait të saj në “Elvis”, ku gjithashtu luajti Hanks si menaxheri i tij.

Skynews Lisa Marie Presley 6022136

Ajo dha intervista në tapetin e kuq, ku tha për Entertainment Tonight se kishte mbetur e habitur nga performanca e Butler-it.

Dhe vetëm fundjavën e kaluar, Presley ishte në rezidencën e vjetër të babait të saj Graceland në Memphis, Tenesi, për të shënuar përvjetorin e lindjes së tij më 8 janar 1935.

Elvis, i konsideruar gjerësisht si artisti më i madh i rock and roll në histori, vdiq më 16 gusht 1977, në moshën vetëm 42-vjeçare.

Vajza e tij ishte nëntë vjeç në atë kohë. Ajo ishte katër vjeç kur Elvis dhe Priscilla Presley u divorcuan në vitin 1972.

Tre albume
Lisa Marie Presley ndoqi gjurmët e babait të saj duke ndjekur një karrierë muzikore, duke filluar në 2003 me albumin e saj debutues: To Whom It May Concern.

Ajo u rendit në top 10 në tabelën e albumeve të Billboard-it në SHBA, si dhe regjistrimi vijues Now What në 2005.

Fansave iu desh të prisnin shtatë vjet për albumin e saj të tretë, Storm And Grace, i cili u publikua me komente pozitive.

Karriera e saj solo kishte filluar tetë vjet pasi ajo u shfaq në videoklipin e bashkëshortit të saj të atëhershëm Michael Jackson për këngën e vitit 1995 You Are Not Alone.

Skynews Lisa Marie Presley 6022143

Katër martesa
Martesa e Presleyt me Jackson përfundoi me divorc në 1996.

Ishte martesa e saj e dytë, pasi ishte e martuar me muzikantin Danny Keough nga viti 1988 deri në 1994.

Ata kishin dy fëmijë së bashku, vajzën Riley Keough, e cila u bë aktore dhe modele, dhe djalin Benjamin dhe mbetën miq të ngushtë.

Ajo u martua me Jackson brenda tre javësh pas divorcit me Keough.
Martesa e saj e tretë ishte me aktorin Nicolas Cage, e cila zgjati nga viti 2002 deri në një divorc në 2004.

Presley u martua përsëri në vitin 2006, me kitaristin dhe producentin e saj Michael Lockwood. Ata kishin së bashku vajza binjake, të quajtura Finley Aaron Love Lockwood dhe Harper Vivienne Ann Lockwood.

Ajo bëri kërkesë për divorc 10 vjet më vonë, dhe u finalizua në 2021.

foto galeri foto galeri

Ballafaqimi me pikëllimin
Në vitin 2018, Presley u shfaq në një album të ri, të titulluar Where No One Stands Alone, i cili u publikua për të festuar dashurinë e babait të saj për muzikën e ungjillit dhe shfaqi 14 shfaqje origjinale të regjistruara prej tij.

Kënga e titullit ishte një duet i ri-imagjinuar, në të cilin Lisa Marie performoi një duet me babanë e saj.
Vitin e kaluar, ajo shkroi një ese për revistën People për vdekjen e djalit Benjamin, i cili vrau veten në vitin 2020.

“Unë jam përballur me vdekjen, pikëllimin dhe humbjen që në moshën nëntë vjeçare,” tha ajo.
“Unë kam pasur më shumë se kushdo pjesën e duhur të saj në jetën time dhe disi, ia kam arritur deri këtu.”

foto galeri

foto galeri

foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri