Pas një fushate rraskapitëse dymujore, sekretarja e jashtme, 47 vjeç, është dukshëm favorite për të pasuar Boris Johnson dhe, duke përjashtuar ndonjë përmbysje të papritur, do të shpallet si fituese në një event në Londër.

Megjithatë, deputetët konservatorë që favorizuan rivalin e saj, Rishi Sunak, 42 ​​vjeç, do të shqyrtojnë me kujdes diferencën e saj të fitores për të parë nëse ajo ka nivelin e mbështetjes së sugjeruar nga sondazhet. Kjo do të përcaktojë se sa hapësirë ​​​​ka ajo për manovrim sa i përket uljes së taksave dhe reformën ekonomike gjatë ditëve në vijim në Doëning Street.

Në krye të prioriteteve për kryeministren e re do të jetë finalizimi i detajeve të një pakete të madhe mbështetëse për t’u marrë me rritjen e kostove të energjisë, e cila pritet të përfshijë ngrirjen e çmimit të gazit dhe energjisë elektrike.

 

Ajo gjithashtu do të fillojë të punojë për një deklaratë financiare emergjente për të filluar zbatimin e premtimeve të saj të fushatës për të ulur taksat.

Ajo do të duhet të presë deri nesër para se të fillojë të zbatojë axhendën e saj, kur do të emërohet zyrtarisht nga Mbretëresha në Balmoral. Ndërsa kryeministrat e rinj zakonisht emërohen në Pallatin Buckingham, Mbretëresha nuk ka qenë në gjendje të udhëtojë për shkak të problemeve të lëvizshmërisë.

Kush është Liz Truss

Liz Truss 46-vjeçarja Liz Truss, kreu i diplomacisë britanike, është një person e drejtperdrejte dhe shumë ambicioze.

Ajo ka “aftësinë e çuditshme për t’u thënë anëtarëve konservatorë atë që duan të dëgjojnë”.

Truss mori detyrën e Ministrisë së Jashtme në shenjë mirënjohjeje për punën e mirë që bëri në Ministrinë e Tregtisë Ndërkombëtare.

Nga ky pozicion, kampioni i tregtisë së lirë, i cili kishte votuar që Britania të qëndronte në BE, por më pas ndryshoi anë, arriti një sërë marrëveshjesh tregtare pas Brexit .

Liz ka lindur më 26 korrik 1975. Ajo studioi në Universitetin e Oksfordit. Para politikës, ajo ka punuar si drejtore tregtare në Shell Oil and Gas Company përpara se të bëhej drejtore financiare në një kompani britanike të telekomunikacionit. Ajo është gruaja e parë konservatore që bëhet Sekretare e Jashtme.

Ndryshe nga shumica e politikanëve, Truss nuk ndoqi shkollën private. Ai u rrit në një shtëpi “anti-Thatcherite” të krahut të majtë. Prindërit e saj shpesh e çonin Lizin në demonstrata kundër vendosjes së raketave bërthamore në Evropë, ku slogani: “Maggie jashtë! Megi jashtë!”

Karriera e Liz Truss

Liz Truss, megjithatë, ndoqi një karrierë shumë më konvencionale. Ajo studioi politikë, filozofi dhe ekonomi në Oksford dhe punoi për kompaninë e naftës Shell.

Truss është e martuar dhe ka dy vajza. Nën Theresa May, Liz u bë Sekretare e Drejtësisë. Boris Johnson e emëroi atë fillimisht ministre të financave dhe më pas si shefe të Ministrisë së Jashtme. Maadje nënshkroi një sërë marrëveshjesh tregtare pas Brexit, megjithëse dikur bëri fushatë që Britania të qëndronte në Bashkimin Evropian.

Duke hedhur hapat e saj të parë në politikë, ajo mbështeti Liberal Demokratët dhe më pas iu bashkua kampit konservator.

Ajo është veçanërisht aktive në rrjetet sociale dhe kryesisht në Instagram.

Siç shihet edhe nga profili i saj i pëlqejnë ngjyrat e ndezura dhe është dashamirës i kafshëve.

Për shtypin britanik, Truss ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me kryeministrin aktual britanik Boris Johnson; Bionde, disi ekscentrike, një avokate e politikave.

Por ndërkohë që ajo po diskutohet si kryeministre e ardhshme e mundshme e partisë, nëse Johnson vazhdon të ndiqet nga skandali – aleatët e saj e dinë se afërsia e saj me Boris Johnson – si në politikë ashtu edhe në stil – mund të jetë një pengesë.