To top
19 Sht

Nga Mbreti Charles, te vajza e saj, princat dhe prania e liderëve botërorë, funerali i Mbretëreshës Elizabeth II 

Arkivoli i Mbretëreshës është rrugës për në Kështjellën Windsor, pas një shërbimi funerali historik në Westminster Abbey.

Arkivoli u transferua në makinën shtetërore pasi një procesion e çoi atë nga Westminster Abbey në Wellington Arch.

Anëtarët e familjes mbretërore iu bashkuan procesionit nëpër Londër, së bashku me anëtarët e shërbimeve të armatosura dhe të Policisë Mbretërore Kanadeze.

Familja mbretërore u ul në pjesën e përparme të Westminster Abbey për funeralin shtetëror të Mbretëreshës, ku morën pjesë rreth 2,000 të ftuar.

         foto galeri

foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri foto galeri

Kryepeshkopi i Canterbury-t Justin Welby mbajti predikimin.

Disa nga anëtarët mbretërorë ishin të veshur me uniforma ceremoniale, ndërsa të tjerët kishin veshur rroba zie të zeza. Katerina, Princesha e Uellsit, mbante një gjerdan me perla që i përkiste Mbretëreshës.

Udhëheqësit botërorë duke përfshirë presidentin francez Emmanuel Macron dhe presidentin e SHBA Joe Biden morën pjesë në funeralin.

Perandori dhe perandoresha e Japonisë ishin midis mbretërve të huaj që udhëtuan për në Londër për funeralin.

Anëtarët mbretërorë evropianë, përfshirë nga Holanda, Suedia dhe Spanja, ishin gjithashtu atje.

Kryeministrja e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss dha një lexim në shërbim, ku ish-kryeministrat ishin ulur së bashku.