To top
15 Shk

“Një brez i ri politikanësh kanë marrë pushtetin”, mediat e huaja për zgjedhjet në Kosovë

Qytetarët e Kosovës shkuan në zgjedhje të parakohshme, e po shohin tashmë në pushtet një brez të ri politikanësh, pasi shumica janë lodhur nga establishmenti i vjetër politik.

Kështu e nis shkrimin për zgjedhjet në Kosovë, media e njohur ndërkombëtare “Al Jazeera”. Zgjedhjet e përgjithshme të së dielës vijnë pas një viti, në të cilin pandemia e koronavirusit ka thelluar krizat sociale dhe ekonomike në shtetin e ri të Kosovës, që ka shpallur pavarësinë 13 vjet më parë.

  • foto galeri
  • foto galeri

Tashmë një nga ekonomitë më të varfra të Evropës, Kosova po lufton pas një rënieje të gjendjes të shkaktuar nga pandemia, me vaksinimet ende pa filluar për popullsinë prej 1.8 milionë banorë.  Vetëvendosje (Vetëvendosje) – një lëvizje proteste anti-establishment kthyer e në parti politike – duket se do të përfitojë nga një kërkesë në rritje për ndryshim.

 

Partia ka bërë fushatë me një program anti-korrupsion, duke akuzuar elitat tradicionale për shkaktimin e viteve të para të pavarësisë së Kosovës me korrupsion dhe keqmenaxhim e duke u zotuar për krijimin e vendeve të punës dhe rritjen e pagave.

 

Për pjesën më të madhe të dekadës së kaluar, Kosova është drejtuar nga ish-komandantët e UÇK-së që udhëhoqën rebelimin e viteve 1990 të luftëtarëve shqiptarë etnikë kundër forcave serbe.

Sidoqoftë, kampit të tyre tani u mungojnë udhëheqësit e lartë, pasi një gjykatë në Hagë arrestoi ish-Presidentin Hashim Thaçi dhe të tjerët në nëntor me akuzat e krimeve të luftës që datojnë që nga konflikti.

Kjo duket se ka ndihmuar në hapjen e një rruge për Vetëvendosjen, thirrjet e së cilës për ndryshim mund të fitojnë madje edhe disa që nuk përputhen me të kaluarën e ashpër të lëvizjes, përfshirë protesta ndonjëherë të dhunshme, retorikë anti-perëndimore dhe incidente në të cilat anëtarët e Parlamentit lëshuan gaz lotsjellës në Parlament.